PROIECTE SI PROGRAME

În grãdiniţã se desfãşoarã activitãţi în cadrul urmãtoarelor programe naţionale şi locale: - “Sã citim pentru mileniul III”;  “Rafa Girafa”; “Ecogrãdiniţa”, “Educãm aşa”; “Metoda proiectelor la vârste timpurii”; “Kalokagathia“, “Educaţie pentru sãnãtate”, “Educatie rutierǎ”.

• Am iniţiat şi coordonat Proiectul Educaţional “Micii campioni”, aflat la ediţia a VII-a, 2008-2015  aprobat în CAEN si CAERI. Proiectul se desfăşoară în doua zile, prima zi –FOTBAL, a doua zi  CONCURS DE DANS.

La activitate au participat reprezentanţi ai ISJB, C.C.D. Oradea, ai Licelui Sportiv “Bihorul”, toti directorii grădiniţelor din Oradea, reprezentanţi ai presei şi ai TVS Oradea. Activitatea a fost madiatizată şi a avut un succes deosebit.

Micii campioni 2015

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 52 ORADEA

Proiect de parteneriat multilateral COMENIUS

A Comedy to Remember “ACTOR”

2010-2012

Finanţat de Comisia Europeană, prin programul sectorial Comenius al Programului de Învăţare pe Tot Parcursul Vieţii.

Partenerii proiectului:

• Instituto de Ensenanaza Secundaria de Infiesto – Spania

• Gimnazjum im.W.S.Reymonta - Lodz – Polonia,

• Gunkiri Ilkogretim Okulu – Turcia

• Scuola Secondaria di 1 grado Don.E.Montemurro - Gravina in Puglia – Italia

• Gradinița cu Program Prelungit NR. 52 – România

Obiectivele proiectului:

• favorizarea mediului educaţional pozitiv, aprecierea lucrurilor bune din viaţă, valorificând pozitivul din poveşti şi respectarea naturii;

• realizarea unui schimb de experienţă între cadrele didactice din ţările participante prin oferirea de modele de educaţie pozitivă şi relaţionare cu copiii şi părinţii acestora;

• dezvoltarea abilităţilor, creativităţii şi relaţionarea pozitivă a copiilor;

• favorizarea învăţării limbii engleze;

• o altă abordare a educaţiei, ca rezultat al derulării proiectului.

PRODUSE  FINALE:

• Piesele de teatru:

- CEI  TREI  PURCELUȘI – grupa mijlocie

- LUPUL  CEL  MARE  ȘI  RĂU - grupa pregătitoare

• 2 Albume cu poze de la activități și mobilități;

• Covorașe pentru mouse cu imagini de la COLTURILE COMENIUS;

• Breloguri cu logoul proiectului;

• Pliante, afișe, cărți, mape, măști, chestionare, postere;

Gradinita cu program prelungit  Nr. 52 Oradea